بسمه تعالی

 

نام: روشنک خبازی

واحد: بین الملل

موضوع: برند رنگ ها

تاریخ: 20/02/94

 

 

چکیده:

آیا تا به حال به نقش رنگ در برند سازی توجه کرده اید؟ چرا کوکاکولا قرمز، استارباکس سبز و یا ایران ایر آبی است. رنگ زبان برقراری ارتباط بین مشتری و برند است بدون اینکه از کلمه ای استفاده شود. در حقیقت انتخاب یک رنگ مناسب برای برند ارزش هزار کلمه را به همراه دارد زیرا رنگ ها قادرند پیام و مفاهیم خاص را در کسری از رمان به مشتری انتقال دهند. در دنیای کسب و کار امروز رنگ ها از عناصر جدایی ناپذیر برندها بوده و یک عامل اساسی  در حک یک برند در ذهن مشتری می باشد.

 

 

 

 

 

مقدمه:

در قرون گذشته پزشکان مصر باستان به نقش رنگ در بحث سلامتی آگاه بوده و از آن در درمان استفاده می کردند. این روند در پزشکی عصر جدید هویدا بوده و به اثربخشی رنگ بنفش در کاهش فشار خون، رنگ سبز در آرامش عصبی و رنگ نارنجی در تقویت ریه ها و افزایش متابولیسم کلسیم در بدن اشاره دارد. همچنین استفاده از رنگ آبی که سبب کاهش اشتها به غذا می شود.

 

 

 

 

 

 

 

افزون بر این، رنگ ها در فرهنگ ها و در مذاهب مختلف دارای معانی و تعابیر متفاوتی بوده و بازگو کننده ارزش هایی از آن فرهنگ و یا مذهب میباشد. به طور مثال، رنگ سبز برای مسلمانان و رنگ نارنجی در آیین مذهب هندو دارای تقدسی خاص میباشد. نکته بسیار مهم آن است که، رنگ ها جنبه های متفاوتی از زندگی ما را تحت الشعاع خود قرارداده اند تا جایی که در برند سازی، درک معانی رنگ و به کار گیری آن دارای اهمیت خاصی میباشد. بسیاری از برند های معروف در دنیا از رنگ به عنوان یک عامل کلیدی برای به رسمیت شناساندن نام تجاری خود و همچنین باز شناساندن خود در میان رقبا استفاده میکنند. رنگ در موفقیت یک کسب و کار نقش عمده و به سزایی را ایفا کرده و در حقیقت آن لباس تجارت یک برند میباشد.

 

 

 

 

 

 

رنگ و جنسیت:

یک برند برای قوی بودن و جذب مشتریان خود نیازمند این میباشد که مطابق با سلیقه و علایق جنسیت مشتریان خود عرضه شود. بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده واکنش به رنگ ها بسته به جنسیت متفاوت است. تحقیقات بیان میکنند که رنگ زرد بر روی مردان در مفایسه با زنان تاثیز بیشتری دارد. در این راستا ترجیح رنگ برای مردان از نارنجی به زرئ است در حالی که برای زنان نارنجی در انتهای لیست قرار دارد. و همچنین بین رنگ قرمز و آبی ترجیح مردان رنگ آبی میباشد ولی رنگ ارجح برای زنان رنگ قرمز گزارش شده است. همچنین تاثیر منفی رنگ خاکستری بر مردان بیشتر از زنان میباشد. نکته قابل تامل، توانمندی زنان در به خاطر سپردن تعداد بیشتری از رنگ ها در قیاس با مردان میباشد. نتایج مطالعات بیانگر این است که 51% مردان و 45% زنان رنگ های روشن و 56% مردان و 76% زنان رنگ های سرد را انتخاب میکنند. به طور مثال کمپانی باربی در لوگویش از رنگ صورتی که بیانگر حالتی زنانه، رمانتیک و لطیف است جهت جذب بیشتر مشتریان استفاده میکند.

 

 

 

 

 

کاربرد رنگ ها:

تحقیقات نشان داده است، که رنگ ها به تنهایی عاملی است که قریب به 67% از فرایند خرید را تحت الشعاع قرار میدهد در حقیقت رنگ مهمترین جزء بصری از یک برند است، که قبل از هر عنصر دیگری توسط مشتری مشاهده میشود. رنگ ها به طور کلی به دو دسته سرد و گرم تقسیم میشوند. بنفش، سفید، آبی، سبز و قهوه ای جزء رنگ های سرد و قرمز، نارنجی، و سیاه در دسته رنگ های گرم طبقه بندی میشوند.

نتیجه تحقیق که بر روی 100 برند برتر دنیا انجام شده است نشان میدهد که 95% از این برندها تنها از یک یا دو رنگ بهره گرفته و این در حالی است که تنها در 5% از این برند ها بیش از دورنگ ( eBay) دیده میشود. در این راستا نتیجه تحقیق همچنین مطرح میکند که اگر رنگ سیاه برای صنایع پوشاک، خودروسازی و یا تکنولوژی مناسب است، برای صنایع هوایی و امور مالی نامناسب میباشد. همچنین رنگ های سفید و قهوه ای برای صنعت پوشاک مناسب است، اگرچه رنگ های سبز و آبی برای این صنعت توصیه نمی گردد. این مصداق نیز در صنایع خودرو قابل تامل است که رنگ قرمز و سیاه برای این صنعت توصیه شده و رنگ های آبی و سبز رای این صنعت نامناسب میباشد. در میان صد برند برتر رنگ آبی، قرمز، سیاه یا خاکستری و زرد و طلایی به ترتیب رنگ هایی بوده اند که بیشترین درصد را به خودشان اختصاص داده اند. تفوق رنگ آبی در میان رنگ ها دارای پیچیدگی های بیشتری است و همچنین مورد علاقه و توجه عموم است. تقریبا نزدیک به 60 طیف از رنگ آبی وجود دارد. شکل زیر بیانگر برند ها در طیف های متفاوت رنگ آبی است.

 

 

 

در میان انواع طیف های رنگ آبی سه رنگ بیشتر در دنیای کسب و کار دیده می شود.

آبی تیره: که نشان دهنده اعتماد، توانایی و هوش است ( این نوع از رنگ آبی بیشتر در کسب و کارهای حرفه ای استفاده میشود)

آبی روشن: که نشان دهنده پاکیزگی، استقلال و قدرت است.

آبی آسمانی: نشان دهنده صلح، آرامش معنویت و بیکرانی است.

نکته حایز اهمیت از رنگ آبی در شبکه های اجتماعی است. شکل زیر مبین این شبکه هاست.

 

 

 

 

 

قدرت رنگ در برند:

هواپیمایی ژاپن برای برقراری ارتباط و انتقال پیام مناسب به مشتریانش از رنگ قرمز استفاده میکند. در فرهنگ مردم شرق آسیا رنگ قرمز بیانگر قدرت و نماد خوشبختی است و محتوای پیام این برند پیزی نیست جز آرزوی سفری خوش برای مسافران.

 

 

رنگ پاکت های سیگار یک مورد قابل توجه در برندسازی می باشد. به عنوان مثال سیگار مارلبورو یک برند جهانی است که سهم بازار بالایی را به خود اختصاص داده است. رنگ سبز پاکت های این نوع سیگار بیانگر استفاده از سیگاری با طعم نعنا می باشد که عامل تمیزدهنده از طعم طبیعی تنباکو است. در واقع کمپانی تولید کننده  این نوع سیگار با استفاده از رنگ سبز قصد دارد این پیام را به مشتری خود برساند که ضرر این سیگار از سایر سیگارها کمتر است و مواد مضر و شیمیایی کمتری در آن استفاده شده است.

 

 

برخی از شرکت ها با توجه به نوع محصول و خدمتی که عرضه میکنند جهت انتقال پیام و برقراری ارتباط مناسب تر با مشتری خود، برای هر نوع از محصول یا خدمت از رنگ های گوناگونی استفاده میکنند. در این راستا می توان از شرکت Federal Express Corporation (FedeEx) نام برد. این شرکت جهت انتقال پیام خود به مشتریانش از سه رنگ بنفش، سبز و نارنجی استفاده میکند. در حالیکه Fed همیشه بنفش است Ex در بخش های متفاوت رنگ های سبز و نارنجی را به خود اختصاص می دهد. این کمپانی رنگ سبز را برای معرفی خدمات زمینی و رنگ نارنجی برای شناساندن خدمات هوایی و حمل و نقل سریع استفاده میکند.

 

آیا تا به حال به رنگ مواد شوینده دقت داشته اید، اکثر این بسته ها آبی و یا نارنجی هستند. چرا که آبی نشان پاکیزگی و نارنجی نمادی از پویایی و انرژی است. بنابراین یک بسته مواد شوینده با رنگ آبی یا نارنجی قدرت تمیزکنندگی خود را به رخ مشتریانش میکشد.

 

شرکت UPS از رنگ قهوه ای استفاده میکند که این رنگ نماد اعتماد و اطمینان است

 

 

شرکت سامسونگ در لوگویش از رنگ آبی استفاده میکند که بیانگر اعتماد و استحکام است.

 

و شرکت Dell نیز رنگ آبی را نماینگر وفاداری، اعتماد، صداقت و هوشمندی می داند.

 

و کمپانی Red Bull از رنگ قرمز جهت برانگیختن احساسات و اشتیاق در مشتریان استفاده میکند

 

نتیجه گیری:

انتخاب رنگ مناسب برای برند باعث رونق کسب و کار، ایجاد تمایز و همچنین تداعی کننده ارزش برای مشتریان است. انتخاب رنگ مناسب برای برند باید بر حسب تحقیقات بازار صورت پذیرفته و به آن نباید به شکل سلیقه ای نگاه شود.

 

جملات کوتاه:

  1. رنگ ها درمورد کسب و کارتان سخن می گویند
  2. انتخاب رنگ در برند سلیقه ای نیست
  3. انتخاب رنگ مناسب در برند بر عملکرد حافظه مشتریان بسیار تاثیر گذار می باشد
  4. رنگ دربرند تاثیر مستقیم بر فروش دارد
  5. رنگها در فرهنگ های متفاوت معانی خاص خود را دارند
  6. رنگ بر وفاداری مشتری تاثیر گذار می باشد
  7. قرمز رنگ اشتیاق و تمایل است
  8. سبز رنگ طبیعت و آرامش است

 

image1image1