[vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text disable_pattern=”true” align=”left” margin_bottom=”0″]

(در هیچ کتابی نخواهید یافت)

زمانی در یک کمپانی صوتی و تصویری در خیابان شیخ هادی – جمهموری به عنوان مدیر تبلیغات کار  می کردم. برای اولین بار می خواستیم بیلبورد اکران کنیم و من خیلی خوشحال بودم. لیست قیمت و نشانی بیلبوردها را تهیه کردم و به اتاق آقای رئیس رفتم و خواهش کردم ملاحظات مورد نظر خود را اعمال کند و گفتم دو ساعت دیگر  برای دریافت اطلاعات بر میگردم. رئیس برگه ها را گرفت و  گفت بنشین الان تموم میشه ! و شروع کرد به انتخاب بیلبوردها. در کمتر از پنج دقیقه لیست را برگرداند و گفت همین ها را اکران کنید !

انتظار این همه سرعت عمل را نداشتم . با تعجب به لیست نگاه کردم و متوجه فلسفه انتخاب ها نشدم. از رئیس تشکر کردم و به اتاق کارم آمدم و آدرس ها را روی نقشه پیاده کردم و با دقت نگاه کردم.

خیلی عجیب بود. . متوجه شدم بیلبوردها هیچ گونه پراکندگی نرمال ندارند. مثلا اینگونه نیست که در بالای شهر، یا مناطق متوسط یا جنوب شهر باشند. قیمت هایشان را بررسی کردم. از گران و ارزان و متوسط انتخاب شده بود و از این هم چیزی دستگیرم نشد.  موارد دیگری را هم مد نظر قرار دادم ولی به فلسفه انتخاب بیلبوردها دست نیافتم.

 تصمیم گرفتم با یک خط نقاط انتخابی را به هم وصل کنم تا دید بهتری پیدا کنم . با تعجب دیدم که همه بیلبوردها در یک مسیر حرکت هستند که از سعادت آباد شروع میشد و پس از طی کردن اتوبان چمران به خیابان جمهوری می رسید. و بر عکس ! چرا؟

پس از کلنجار رفتن با همه اطلاعات اکادمیک و تجربی فلسفه انتخاب را فهمیدم.  فلسفه اش این بود که منزل رئیس ما خیابان 24 متری سعادت آباد بود و دفتر شرکت در خیابان جمهوری واقع شده بود. طبیعی بود که  با این انتخاب ها، رئیس هر روز رفت و برگشت می توانست بیلبوردها را ببیند.

این اتفاق مربوط به پانزده سال پیش است و برای من که جوانی نسبتا ایدالیست بودم، خیلی این موضوع مضحک و در عین حال تاسف بار می نمود. البته تا حدود زیادی هم اینگونه بود. اما بعدها با مشاهده اثر همان کمپین و تجربیات آتی بیشتری از مطالعه انواع اثربخشی تبلیغات کسب کردم متوجه شدم تبلیغات عامل بسیار مهمی در  ایجاد اعتماد به نفس در نیروهای سازمان است. مدیر فروش و نیروهایش با وجود تبلیغات شرکت قطعا بهتر و از موضع قوی تری مذاکره فروش را انجام خواهند داد.

جالب است بدون اینکه هنوز بر اثر تبلیغات، به صورت واقعی تقاضای نهایی محصول ایجاد شده باشد،  سازمان توزیع وابسته به شرکت که لزوما ممکن است بدنه کمپانی نباشد هم تحت تاثیر قرار می گیرد و سفارش های بزرگتری می گذارد.  این بدان معنی است که حتی اگر استراتژی فروش شما Push یا هل دادن محصول است و خیلی نیاز به تبلیغات برای تحریک تقاضا Pull  ندارید به دو دلیل  باز هم اقدام به تبلیغات کنید. دلیل اول مواردی که در سطور بالاتر  بالا به عرض رسید و دیگری افزایش اعتبار در فضای B2B. یعنی انجام تبلیغات شما را در موضع بالاتری در مذاکره با تامین کنندگان، رسانه ها، و شبکه های کسب و کار قرار می دهد.

به هر حال می توان چنین کارکردی را البته ذیل کارکرد اعتباربخشی تبلیغات هم دسته بندی کرد.  اما خود کارکرد بسیار مهمی است که در عین حال مغفول مانده  است. اگر مدیران کسب و کار با این موضوع آگاهانه برخورد کنند و این کارکرد را در مدیریت منابع انسانی خود به کار بگیرند قطعا اثربخشی بیشتری از تبلیغات خواهند داشت.

دپارتمان مطالعات اقتصادی و پژوهش های بازار شرکت روزنه ارتباط آماده است همراه شما برای یافتن پاسخ سوالات کلیدی کسب و کارتان باشد.

هادی رحمانی / دپارتمان مطالعات اقتصادی و پژوهشهای  بازار / شرکت روزنه ارتباط

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]