صدا و سیما بیشتر از همه فدراسیونها و نهادهای ورزشی از برگزاری مسابقات فوتبال درآمد دارد.

به گزارش سایت خانواده بزرگ ورزش، حق پخش تلویزیونی در همه کشورها یکی از راه‌های اصلی درآمدزایی تیم‌های باشگاهی و ملی است. در بعضی کشورها مثل ایتالیا، حق پخش تلویزیونی مهمترین راه درآمد باشگاه‌ها محسوب می‌شود اما در ایران این درآمد بیشتر متعلق به صدا و سیماست. بر اساس برآوردهای تقریبی، صدا و سیما سالیانه بین ۲۵۰ میلیارد تا ۴۰۰ میلیارد تومان از پخش تلویزیونی لیگ برتر درآمد دارد.

درآمدی که بخش اعظم آن متعلق به بازی‌های دو تیم مطرح پایتخت است. با این وجود، این باشگاه‌ها فقط مبلغی نزدیک به یک میلیارد تومان از حق پخش تلویزیونی دریافت می‌کنند.

در بازی‌های ملی هم بر اساس برآوردها صدا و سیما از پخش سه بازی تیم ملی ایران بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته است. شبکه سه در تمام ۱۵ دقیقه بین دو نیمه بازی ایران و آرژانتین آگهی بازرگانی پخش می‌کرد.

سایت خانواده ورزش به نقل از رضا نامی درباره درآمد تلویزیون از بازی‌های ایران در جام جهانی نوشته: «صدا و سیما پکیج خوبی را برای جام جهانی فروخته، من با چند شرکت تبلیغاتی که جلسه داشتم برآورد کلی آنها با این که جزییات را نمی دانند حدود ۶۰ میلیارد تومان برای بازی ایران و نیجریه، ۷۵ تا ۸۰ میلیارد برای ایران – آرژانتین و همین حدود هم برای ایران – بوسنی بود. حساب دو دو تا چهار تایش می شود: ۲۱۰ میلیارد تومان فقط از بازی های ایران و فقط در شبکه سه سیما.»

در اغلب کشورها، فدراسیون‌ها برای فروختن مسابقات باشگاهی و ملی به شبکه‌های مختلف مختارند اما در ایران صدا و سیما تنها رسانه تصویری قانونی است. بنابراین فدراسیون فوتبال مجبور است تحت هر شرایطی، مسابقات را به این سازمان واگذار کنند. واگذاری که سود چند صدمیلیاردی برای صدا و سیما و درآمدی ناچیز برای باشگاه‌ها دارد.

علی کفاشیان به تازگی گفته باید محل درآمد ما از صدا و سیما دو برابر درآمد تبلیغات محیطی شود. وی در توضیح بیشتر اضافه کرده: فیفا سهم تیم های حاضر در رقابت های جام جهانی را از 250 هزار دلار به 750 هزار دلار رساند ما نیز به دنبال آن هستیم تا مبلغی که از صدا و سیما می‌خواهیم بگیریم، دو برابر تبلیغات محیطی که قرارداد بسته‌ایم، باشد.