کافه تبلیغات- دومین برج بلند کلان‌شهر «نیویورک» است؛ البته تا پایان کار ساخت برج One World Trade Center که در روزهای پایانی سال 2013 میلادی افتتاح خواهد شد. رسانه‌ها این ساختمان را به عنوان بنایی برگزیده‌اند که با محیط‌زیست بالاترین سازگاری را دارد. معماران این ساختمان «کوک» و «معماران فاکس» هستند.

به گزارش کافه تبلیغات به نقل از بازار خبر از مهم‌ترین نهادهای هرکشوری بانک‌های آن است. بانک‌ها قلب تپنده اقتصاد هر کشوری محسوب می‌شوند و روزانه پذیرای مراجعان زیادی هستند. احتمالا شما هم بارها و بارها به بانک‌های مختلف مراجعه کرده و از خدمات آنها بهره برده‌اید. در این مطلب البته حرفی از خدمات مختلف بانک‌ها نیست.

«سی‌ان‌ان» در مطلبی که به تازگی روی وب‌سایت خود منتشر کرده است به معرفی زیباترین ساختمان‌های بانک‌های دنیا پرداخته است. در صدر این ساختمان‌ها، برج بانک آمریکا قرار دارد. از بانک‌های آسیایی نیز برج بانک چین در هنگ‌کنگ، بانک توسعه اسلامی و بانک ملی دبی دیده می‌شوند. اما بدون‌شک عجیب‌ترین ساختمان به بانکی در آمستردام هلند تعلق دارد. در این مطلب با هشت بانکی آشنا می‌شوید که ساختمان‌هایشان باعث شده بیش از پیش موردتوجه قرار بگیرند.

برج بانک آمریکا /نیویورک ـ ایالات‌متحده

این برج در سال 2009 میلادی بنا شده و 366 متر ارتفاع دارد. «برج بانک آمریکا» رسما دومین برج بلند کلان‌شهر «نیویورک» است؛ البته تا پایان کار ساخت برج One World Trade Center که در روزهای پایانی سال 2013 میلادی افتتاح خواهد شد. رسانه‌ها این ساختمان را به عنوان بنایی برگزیده‌اند که با محیط‌زیست بالاترین سازگاری را دارد. معماران این ساختمان «کوک» و «معماران فاکس» هستند.

برج بانک چین /هنگ‌کنگ‌ ـ هنگ‌کنگ

معمار این بنای عظیم، «لئو مینگ پی» و همکاران وی بوده‌اند. ساخت این برج در 18 آوریل 1985 میلادی آغاز و در سال 1990 نیز به پایان رسید. این برج در 17 می‌1990 نیز رسما افتتاح شد. ارتفاع این برج 367.4 متر است. این برج بلندترین ساختمان هنگ‌کنگ و آسیا طی سال‌های 1989 میلادی تا 1992 بوده است. «برج بانک چین» اکنون چهارمین آسمان‌خراش مرتفع هنگ‌کنگ است.

بانک سرمایه‌گذاری اروپا /لوکزامبورگ

«بانک سرمایه‌گذاری اروپا» که به اختصار «BEI» خوانده می‌شود یک موسسه مالی است که در سال 1958 میلادی تاسیس شده است. از ویژگی‌های منحصربفرد ساختمان این بانک این است که همه دفاتر آن به شکل V ساخته شده و با شیشه به‌ همدیگر متصل شده‌اند. کارگزاران این بانک را اعضای اتحادیه اروپا تشکیل می‌دهند. نکته مهم این است که نبایداین موسسه را با بانک مرکزی اروپا اشتباه گرفت.

برج ایسبانک /استانبول ـ ترکیه

با 181 متر ارتفاع، «برج ایسبانک» تا سال 2012 میلادی بلندترین ساختمان کشور ترکیه بوده است. معماران این ساختمان مهندسان Swanke Hayden بوده‌اند. بسیاری این برج را با آسمان‌خراش «ترامپ تاور» در نیویورک مقایسه می‌کنند. این برج 52 طبقه اکنون چهارمین آسمان‌خراش مرتفع «ترکیه» و «بالکان» است. «ایسبانک» بین روزهای 23 اوت تا 26 می‌2000 میلادی آغاز به کار کرد.

بانک توسعه اسلامی /جده ـ عربستان سعودی

«بانک توسعه اسلامی» که به اختصار «ISD» خوانده می‌شود، یکی از موسسات بزرگ مالی توسعه‌ای بین‌المللی و از نهادهای تخصصی سازمان کنفرانس اسلامی است که با هدف پیشبرد توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی کشورهای عضو و جوامع مسلمان کشورهای غیرعضو در تاریخ ۲۰ اکتبر ۱۹۷۵ میلادی از سوی ۲۲ کشور اسلامی و با سرمایه اولیه ۷۵۵ میلیون دینار اسلامی تاسیس شد.

بانک مکواری /سیدنی‌ ـ استرالیا

«مکواری» به‌عنوان بزرگ‌ترین ارائه‌کننده خدمات بانکداری سرمایه‌گذاری و مدیریت سرمایه‌گذاری در «استرالیا» شناخته می‌شود. این بانک در سال ۱۹۷۰ به‌عنوان شعبه‌ای از بانک بریتانیایی «هیل ساموئل» فعالیت خود را در شهر سیدنی، تنها با ۳ کارمند آغاز کرد و در سال ۱۹۸۵ میلادی از «هیل ساموئل» تفکیک و به عنوان دومین بانک خصوصی استرالیا، تحت نام بانک مکواری ثبت شد.

بانک ملی دوبی/امارات متحده عربی

ساختمان بانک ملی امارات در «دوبی» یکی از مهم‌ترین بانک‌های امارات‌متحده عربی است. نمای ظاهری ساختمان همچون یک بادبان برافراشته است. چنین نمادی در ساختمان هتل لوکس «برج‌العرب» نیز به‌کار رفته است. بنیانگذار این بانک «شیخ احمد بی‌سعید آل‌مکتوم» است و مشاوران «Norr Group» و گروه معماران «Carlos Ott» این ساختمان را طراحی و بنا کرده‌اند.

اینگ هاوس/ آمستردام ـ هلند

«آی‌ان‌جی هاوس» مقر اصلی گروه بین‌المللی مالی «اینگ» در محله تجاری «زوئی‌داس» در آمستردام است. این بانک یکی از عجیب‌ترین ساختمان‌های ممکن در بین بانک‌های جهان را به خود اختصاص داده است. شکل غیرعادی ساختمان این بانک باعث شده، به نام «لنگه کفش» نیز مشهور شود. ساختار پست‌مدرن این ساختمان را دو معمار هلندی به نام‌های «مه‌یر» و «وان شاتن» طراحی کرده‌اند.