[vc_row][vc_column][vc_column_text]بی شک تحلیل روند و آیندِ هر پدیده ای از جمله صنعت تبلیغات، به صورت کلی و بدون جایگاه یابی دقیق ناظرِ تحلیل گر  (Point of view) نتیجه مطلوب به دست نخواهد داد. لذا لازم است پیش از ورود به موضوعِ وضع صنعت تبلیغات در سال گذشته و پیش بینی اوضاعش در سال 97، تاکید کنم که نقطه عزیمت ما به موضوع ” بررسی سهم تحقیقات بازار و مطالعات اقتصادی به عنوان پیش نیاز انجام تبلیغات” خواهد بود.

رکود حاکم بر اقتصاد ایران در سال های اخیر تاثیرات شگرفی بر کسب و کارها گذاشته است. همه همکاران در صنعت تبلیغات در سالهای پیش با تبعات این پدیده دست و پنجه نرم کرده اند. متاسفانه بسیاری از  ما شاهد تعطیلی یا کوچک شدن شرکت های متعدد تبلیغاتی همکار  بوده ایم. رکود اقتصادی پیش از اینکه دامن اقتصاد ایران را بگیرد، پیشتر در سال 2007 در ایالات متحده آمریکا آغاز شده بود و موجب تغییرات بزرگی در صنعت تبلیغات شده بود. در سال 2010 مقاله ای در هاروارد بیزینس ریویو  منتشر شد که روند تغییرات در صنعت تبلیغات ایالات متحده را مورد بررسی قرار می داد. مهمترین نکته در آن بررسی این بود که با کوچک شدن بودجه های تبلیغاتی شرکت ها، صاحبان آگهی به شدت به دنبال ایجاد اثربخشی بیشتر با هزینه کمتر  هستند. به همین دلیل دو  یافته مهم  مورد توجه قرار گرفت.

  1. استفاده از تحقیقات بازار برای هدف گذاری دقیق
  2. استفاده از ابزار های رسانه ای با قابلیت شمارش فیدبک

موج اقبال و  استفاده از انواع تبلیغات در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه افتاد و این خود موتور محرکه توسعه ابزارهای نوین تبلیغی مبتنی بر وب و شبکه های اجتماعی شد.

در ایران نیز  پس از اجرای سیاست های انقباضی کنترل تورم، شاهد کاهش چشمگیر بودجه های تبلیغاتی و تغییر نگرش و نیاز مشتریان صنعت تبلیغات بودیم. اولین تاثیر این پدیده کاهش سهم تبلیغات ATL   و افزایش سهم ابزارهای دیجی سوشال  بود. تاثیر دیگر آن، افزایش کیفیت فراورده های تبلیغی برای افزایش اثربخشی پیام بود. اما آنچه بیشتر مورد توجه قرار گرفت استفاده از تحقیقات بازار مرتبط با حوزه تبلیغات بود که البته خبر خوبی برای صنعت تبلیغات است. افزایش چشمگیر شمار برنامه ها، طرح ها و کمپین های تبلیغاتی که به همراه پیوست تحقیقات بازار تهیه و ارایه شدند، نشانه هایی از بلوغ صنعت تبلیغات است. توجه جشنواره تبلیغات ایران به این موضوع و اختصاص شاهین و دیپلم افتخار نیز نشانه دیگری از این پدیده است.

 

 

به نظر می رسد در سال 97 نیز همین روند رو به رشد و توسعه ادامه یابد و سهم تحقیقات بازار در پیشبرد فرایندهای بازاریابی و تبلیغات رشد قابل توجهی را شاهد باشد.

خوشبختانه با افتخار  در سال 1396 موفق به کسب دو شاهین نقره ای از جشنواره تبلیغات ایران در زمینه تحقیقات بازار و برندسازی شدیم . این توفیق البته برای ما پیام آور مسئولیتی بزرگتر در قبال کمک به صنعت پویای تبلیغات و صاحبان کسب و کار ها است.

دپارتمان پژوهش بازار و مطالعات اقتصادی شرکت روزنه ارتباط

هادی رحمانی[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]