[vc_row][vc_column width=”1/1″][mk_image src=”https://rozanehmedia.com/wp-content/uploads/2017/04/Untitled-1-2.jpg” image_width=”1200″ image_height=”300″ crop=”true” svg=”false” lightbox=”false” frame_style=”simple” target=”_self” caption_location=”inside-image” align=”left” margin_bottom=”10″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][vc_column_text]
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text disable_pattern=”true” align=”left” margin_bottom=”0″]

هر چه در مورد مارکتینگ خوانده اید و شنیده اید را دور بریزید !

اساسا دنیای بازاریابی لاکچری کمتر مورد توجه دانشمندان علوم استراتژیک و بازاریابی قرار گرفته است. اما همان معدود نظریه پردازارن این حوزه به تفاوت ماهوی بازاریابی در بازار لوکس با سایر بازارها اذعان دارند. کاپفرر نویسنده کتاب kapferer on luxury از این تفاوت ها به ضد-قانون یا Anti-laws یاد می کند که با اقتباس از آرای او چند نمونه را با هم مرور می کنیم.

1 جایگاه یابی Positioning را فراموش کنید!

پوزیشنینگ در مارکتینگ بسیار مهم است و جایگاه محصول شما را نسبت به سایر محصولات مشابه تعین میکند. در واقع شما با تعیین ویژگی های عناصر آمیخته بازاریابی Marketing mix یا همان P های معروف بازاریابی، جایگاهی را در بازار برای خود اشغال می کنید. اما از آنجا که محصولات لاکچری غیر قابل مقایسه هستند بنابراین پوزیشنینگ را فراموش کنید.

2 به افزایش تقاضا واکنش نشان ندهید !

ماهیت و ذات بازاریابی لاکچری محدود سازی و عدم پاسخ به تقاضاهای بیشتر است. مثلا یک باشگاه بسازید که فقط صد نفر امکان حضور در آن را دارند. و وقتی صد نفر را وارد باشگاه کردید، دیگر هیچ احدی را نپذیرید.

3 فرایند خرید را سخت کنید.

این ضد قانون با شماره قبلی کمی شباهت هم دارد. اما حتی برای آن صد نفر هم طاقچه بالا بگذارید و کار خرید را برایشان سخت کنید.

4 بر مشتری چیره باشید!

کمی در رفتارتان منت باشد. دماغتان را بالا بگیرید.

5 تبلیغات تان مطلقا برای فروش نباشد.

در هیچ تبلیغی از خرید و فروش و فرایند های آن صحبت نکنید و فقط و فقط با تبلیغات احساس تمایز بیشتر مشتری خود را نشان دهید. هیچوقت پروموشن نگذارید.

6 مجری آرزوهای مشتریانتان نباشید!

با توجه به سطور بالا دیگر خیلی هم عجیب نیست .

7 از مشتری های بزرگ تان در برابر کوچک ها محافظت کنید.

8 با کسانی که بازار هدف شما نیستند ارتباط برقرار کنید.

می دانیم که جایگاه یابی Positioning دز بازاریابی بعد از انتخاب بازارهای هدف Targeting انجام می گیرد. با این ترفند در واقع به تحقق توصیه اول هم کمک کرده اید.

9 قیمت ها را بالا ببرید تا تقاضا را افزایش دهید !

این یک ضد- قانون بزرگ است که حتی قوانین اقتصادی را نیز به چالش کشیده است.

10 متوسط قیمت ها را متناوبا افزایش دهید.

11 شما قیمت را تعیین می کنید، نه بازار

اساسا مفهوم بازار و رقابت را هم دور بریزید

12 نفروشید !

تلاشی برای فروش نکنید. شما نفروشید ، آنها می خرند.

13 محل کارخانه تان را تغییر ندهید.

هرگونه احساس مشتری در مورد افزایش تیراژ تولیدتان آسیب زا خواهد بود.

بنابراین اگر ارایه دهنده محصولات لوکس هستید در واقع شما همواره جلوتر حرکت می کنید  و پشت به مشتری تان هستید و اوست که دنبال شما می آید. لاکچری با استفاده از یک قانون اقتصادی به نام کمیابی Scarcity این همه ضد-قانون خلق می کند. در واقع لاکچری القاء و فروش حس کمیابی به مشتری است. در اقتصاد منظور از کمیابی بسنده نبودن منابع تولید است. در لاکچری ممکن است منابع تولید محصولات مشابه محصول لاکچری فراوان باشد اما به ذهن مشتری با کمک ضد قانون های فوق احساس کمیابی القاء می شود.

دپارتمان مطالعات اقتصادی و پژوهش های بازار شرکت روزنه ارتباط آماده است همراه شما برای یافتن پاسخ سوالات کلیدی کسب و کارتان باشد.

هادی رحمانی / دپارتمان مطالعات اقتصادی و پژوهشهای بازار / شرکت روزنه ارتباط

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][vc_column_text]
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]