[vc_row][vc_column width=”1/1″][mk_image src=”https://rozanehmedia.com/wp-content/uploads/2017/05/how-to-work.jpg” image_width=”1200″ image_height=”300″ crop=”true” svg=”false” lightbox=”false” frame_style=”simple” target=”_self” caption_location=”inside-image” align=”left” margin_bottom=”10″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″]
[/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text disable_pattern=”true” align=”left” margin_bottom=”0″]

گسست نسلی دهه هفتادی ها

گسست نسلی یا شکاف بین نسلی (Generation gap)، به تفاوت جهان بینی و نگرش و ارزش ها و سبک زندگی در نسل های مختلف اطلاق می شود. با انقلاب عظیمی که در دنیای ارتباطات و اطلاعات اتفاق افتاده است این عدد کوچک و کوچکتر شده است بنابراین هر چه پیش تر می آییم فاصله گسست نسل ها کوتاهتر می شود. امروزه جامعه شناسان معتقدند فاصله نسلی امروز به حدود پنج سال رسیده است در حالی که تا همین صد سال پیش شاید آدمهایی با اختلاف سنی سی سال و بیشتر کاملا شبیه یکدیگر می اندیشیدند و زندگی می کردند.

گرام کدرینگتون در کتابش به نام شکاف نسلی به همین موضوع پرداخته است و نسل های زنده را به چهار نسل مختلف تقسیم کرده است.

 این تذکر را لازم می دانم که موارد ذیل در کشور های مختلف متفاوت است و در مورد ایران هم حتما تفاوت های مهمی وجود دارد. همچنین در سایت های دیگر در کم و بیش در مورد نسل ها از منظر کدرینگتون صحبت شده است. بنابراین در این مقاله با اشاره ای کوتاه به نسل های قبلی، بیشتر در مورد دهه هفتادی ها بحث خواهیم کرد.

1 . نسل ساکت (silent)

کدرینگتون می گوید نسلی که بین سالهای دهه بیست و سی میلادی و همزمان با رکود بزرگ اقتصادی معروف به 1929 متولد شدند و رشد کرده اند دارای ویژگی های مشترکی مانند تعهد، اخلاق، خدمت و امثالهم هستند. نسلی که در دوران تنگی و رکود و بیکاری رشد کرده است و به جایگاه شغلی بیشتر از شخصیت، اعتبار می دهد و برایش مهم نیست او که مدیرکل است، کیست و از کجا آمده و چه رزومه ای دارد،  صرفا چون در جایگاه ریاست است قابل احترام است و باید به او خدمت کرد. این نسل قناعت را  ارزشی بزرگ می داند. این نسل در ایران ما درواقع نسلی هستند که امروز بالای هفتاد سال سن دارند و خیلی در محیط های کار نیستند. اگر باشند بسیار مبادی آداب و رسمی هستند و همواره در محیط کار لباس رسمی می پوشند.

2 . نسل baby boomer

نسلی که حدود پنجاه تا هفتاد ساله هستند و دوران رونق و توسعه و رفاه را پشت سر گذاشته اند. نسلی که خاطرات خوبی دارند و اصطلاحا آدمهای لارج و ولخرجی هستند. بیزنس من هستند و معامله گر و اهل کسب و کار. امروزه این نسل صاحب کسب و کار های زیادی در جهان هستند. ریسک پذیری و مثبت اندیشی از بارزترین ویژگی های این نسل از دید گرام کدرینگتون است.

3 . نسل ایکس X

یا نسل تغییر که مانند من در سالهای دهه شصت و هفتاد میلادی به دنیا آمده اند. نسلی که شاهد تحولات شگرف در سیاست و اقتصاد و علم و به خصوص تکنولوژی بوده است و بنابراین نسل تغییر هم نام گرفته است. این نسل در دوران جوانی خود با مقوله انقلاب اطلاعات یا اینترنت مواجه شده است و بسیار تحت تاثیر آن قرار گرفته است. این نسل علاقه ای به سی سال کار کردن در یک سیستم ندارد و هر چند سال در شرکتی جدید فعالیتش را ادامه می دهد. گرام کدرینگتون در مورد این نسل در کشورهای مختلف بسیار قلم زده است که از حوصله این بحث بیرون است.

با دهه هفتادی ها چگونه کار کنیم؟

(توام با وام گرفتن از نظرات کدرینگتون، سعی شده است از تجربه بومی کار با این نسل برای این بخش بیشتر استفاده شود.)

4 . نسل ایگرگ یا وای Y

دهه هفتادی های خودمان جزو نسل وای محسوب می گردند. نسلی که امروز پشت درهای بازار کار است و شناخت ویژگی های اختصاصی این نسل برای کارفرمایان ضروری است. بسیار از دوستانم شنیده ام که می گویند ما این بچه ها را نمی شناسیم. شاید شما هم زیاد این جمله را زیاد شنیده باشید. اما با شناخت ویژگی های مشترک این نسل امکان هماهنگی و همکاری با او فراهم خواهد شد.

نسل ایگرگ نسل وابسته به اینترنت و گجت ها و app هاست. این نسل اطلاعات را بسیار آسان به دست می آورد. یادگیری و آموزش با سیستم آموزش و پرورش کلاسیک  ممکن است برای او بسیار مسخره به نظر بیاید و خیلی هم حوصله درس و کلاس نداشته باشد. او قطعا تعهدپذیری نسل سایلنت را ندارد. به جای قناعت و صبر و طمانینه، به ایجاز و سرعت علاقه بیشتری دارد. او ترجیح می دهد اهدافش را با هک کردن و دور زدن مسیر به دست آورد تا پایمردی و تمرکز طولانی. نسل وای برعکس نسل های پیشین خود که در خانواده های پر جمعیت تر رشد کرده اند عمدتا یا تک فرزند بوده اند یا نهایتا یک برادر یا یک خواهر داشته اند و توجه بسیاری از والدین شان دریافت کرده اند. آنها همواره پشتیبانی شده اند. این بسیار نکته مهمی است. برای به کار گرفتن این نسل به آنها توجه و حمایت نشان دهید. کمتر کارهای دارای نظم و چارچوب سخت به این نسل بسپارید. این نسل برای دورکاری یا همکاری پروژه ای و پاره وقت و فریلنسری و شبیه آن آماده همکاری است.

یک دهه هفتادی می تواند ساعات متمادی در یک نقطه بنشیند و شما که از دور نگاهش می کنید فکر کنید تنها لم داده است، اما در همان ساعات ممکن است از طریق تلفن همراه خود فعالیت های زیادی را به انجام برساند که برای شما باورنکردنی باشد.

نسل وای نسل شبکه های اجتماعی است و برعکس نسل ایکس که در شبکه اجتماعی همزبانان خود حضور دارد، در شبکه ای جهانی فعالیت می کند و ممکن است زمانی که وسط گفتگو با شما چند ثانیه با موبایلش ور می رود، پیامیبه دوستش در طرف دیگر کره زمین ارسال کرده باشد.

احیانا اگر نامه اداری دریافت کردید که در صدر نامه تنها نوشته – هضور مهترم عاقای فلانی- و یک موضوع یا درخواست بسیار مهم تنها در یک خط ، آنهم با غلط های فاحش املایی، مطمئن باشید با یک دهه هفتادی طرف هستید. آنها خواهر را خاحر می نویسند، یعنی در نظام فکری آنها یک نوع ح برای همه انواع چسبان و غیر چسبان ه یا ح کافی است و چیزی که خوانده نمی شود هم دلیلی برای نوشتنش نیست. (س و ث و ص ) یا (ط و ت ) یا ( ع و الف) هم هیچ فرقی با هم ندارند یکی شان را به عنوان نماینده انتخاب کنید و با آن بنویسید. این رفتار و نگرش و عادات همگی از عوارض تلفن های همراه و شبکه های اجتماعی است.

تحقیقات بین المللی نشان می دهد که این نسل نسبت به پدرانش مستقل تر است. بر اساس مصاحبه ها و مشاهدات در ایران هم تایید شده است که میل استقلال طلبی در این نسل بسیار بالاست. این ویژگی می تواند کلید ایجاد انگیزش به کارکنان نسل وای باشد.

همچنین رویکرد نسل وای بر عکس اسلاف خود در موضوع “تعادل کار و زندگی” Work-life balance  گرایش بیشتری به زندگی ، لذت دارد. او خود را محور جهان می داند و همه چیز را برای خود می خواهد و کمتر به موضوعات کلان جامعه یا جهان توجه دارد.

نسل وای و به خصوص نسل Z نسل موسیقی های آلترناتیو و مواد روانگردان و واقعیت افزوده هم هست. قطعا بایستی منتظر  پیچیدگی های بیشتری در آینده باشیم.

با لحاظ کردن اطلاعات فوق در طراحی ها و برنامه ریزی های منابع انسانی کمپانی خود می توانید به نحو اثربخش تری از پتانسیل های این نسل جالب بهره مند شوید.

دپارتمان مطالعات اقتصادی و پژوهش های بازار شرکت روزنه ارتباط آماده است همراه شما برای یافتن پاسخ سوالات کلیدی کسب و کارتان باشد.

هادی رحمانی / دپارتمان مطالعات اقتصادی و پژوهشهای بازار / شرکت روزنه ارتباط

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″]
[/vc_column][/vc_row]