ام بی ای نیوز: گردهمایی بازاریابی جهانی در تهران برگزار شد. این گردهمایی در پنج سال گذشته در بیش از ده کشور دنیا برگزار شده و بیش از هشت هزار کارشناس از 23 کشور در این برنامه حاضر شده‌اند. این همایش با همکاری شرکت ماناپیام و pworld در ایران برگزار شد. قبل از معرفی سخنرانان و ورود به سالن سخنرانی، می‌توانیم کمی در سالن ورودی به گشت و گذار بپردازیم. 

بیرون از سالن سخنرانی، اسامی آشنایی به چشم می‌خورد و شرکت‌کنندگان زیادی را به سمت خود جلب می‌کرد: برو بچه‌های اخبار رسمی، imarketor، فرصت امروز، anetwork ،IBS، عوجان (رانی) و بالاخره آژانس تبلیغاتی داروگ. در روز اول همایش، جنب و جوش زیادی دور و بر غرفه‌ی داروگ به چشم می‌خورد، نزدیک که می‌شدی روی یک ستون تعداد زیادی صفت دیده می‌شد که روی کاغذهای کوچک رنگی نوشته بودند. شرکت‌کنندگان می‌توانستند متناسب با شخصیت خود براساس هرکدام از این نوشته‌ها ژست بگیرند تا در آن غرفه ازشان عکس گرفته شود و در روز دوم همایش هم عکس را روی پوستر تحویل می‌گرفتند. 


و اما سخنرانان:آرش وفاداری، مؤسس و مدیرعامل شرکت روابط عمومی مانا پیام
او در مانا پیام با پشتوانه تجربه‌ی گسترده در حوزه‌ی ارتباطات، به دنبال پاسخ به نیازهای در حال رشد کسب و کارهای متوسط و بزرگ است و در حال حاضر با بسیاری از شرکت های ایرانی و خارجی که در حال کار یا گسترش فعالیت‌های خود در ایران هستند، همکاری می‌کند.

وفاداری به عنوان آغازکننده‌ی همایش در بخشی از سخنان خود گفت: «ارسال پیام مناسب و مستمر به مخاطب از اصول ابتدایی ارتباطات است.» 
او از لزوم وجود یک برنامه‌ی استراتژیک برای ایجاد ارتباط موثر با بیرون سازمان تاکید کرد و آن را وظیفه‌ی بخش روابط عمومی دانست. وی اظهار داشت که فعالیت‌های روابط عمومی نقش مهمی را در حفظ یک سازمان ایفا می‌کند و همین امر است که روابط عمومی را در کنار بازاریابی قرار می‌دهد. 
او هم‌چنین اهمیت همگامی با استانداردهای جهانی و اصول روابط عمومی جهانی را در شرایط کنونی امری مهم و حیاتی دانست. در عین حال اظهار داشت که این اصول و استانداردهای جهانی می‌بایست با شرایط ایران و مخاطب ایرانی هم‌سو باشد تا کمپین‌ها و برنامه‌های بازاریابی در کشوورمان به ثمر بنشیند.


الکس مالوف، مدیر ارتباطات شرکت P&G یکی از سخنرانان همایش بود و درباره‌ی این موضوع سخنرانی کرد: «ساخت دارایی برند از طریق خلق چارچوب صحیح برای برند». مالوف مسئول اجرایی بازاریابی P&G در خاور میانه است. لارس زیلبر بائر مدیر رسانه‌های اجتماعی گروه لگو با موضوع «ارتباط کارامد با مشتری و ایجاد تغییرات اساسی در شبکه‌های اجتماعی و کسب و کار» در همایش حضور داشت. او سرپرست بخش پژوهش و رسانه‌های اجتماعی و استراتژی پژوهشی لگو است. او نشان داد که چه‌طور می‌توان با مشتری ارتباط موثرتری داشت. برای خواندن موردکاوی‌های جذاب‌ زیلبر بائر در نوشته‌های بعدی باز هم به او مراجعه خواهیم کرد.مَدس هُلمن بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت بیبلیو با موضوع برندسازی از طریق دانش: به دنیا کمک کنید تا به خودتان کمک کرده باشید. 
هدف بیبلیو (bibblio.org) با شعار اطلاعات زیاد و دانش کم ایجاد منبعی همگانی و رایگان است تا افراد بتوانند با استفاده از آن از بهترین مطالب وب برای آموزش، استفاده کنند. در سایت بیبلیو زمان، استاد، محتوا و ابزاری را که می‌خواهید با آن آموزش ببینید، قابل انتخاب شدن هستند. قبل از پایه گذاری بیبلیو، مدس مدیر برنامه‌ریزی BeOn، یکی از شرکت‌های تابع AOL بود. در طول مدت همکاری‌اش با BeOn در تمامی یازده دفتر این شرکت در لندن، مونیخ، پاریس، نیویورک، کپنهاگ، اسلو، مادرید، رم، آمستردام، تورنتو، و استکهلم فعالیت داشته است. اریش زواراوغلو متخصص بازاریابی بین‌المللی
او که در شرکت‌های والت‌دیزنی، کدبری و موتورلا کار کرده است تجربه‌ی زیادی در توسعه‌ی بازار و مدیریت استارتاپ‌ها دارد. سخنرانی او به ایجاد تعادل بین روش‌های بازاریابی قدیم و جدید می‌پرداخت. 


استفان روبکه مدیرعامل شرکت محصولات زیبایی هنکل 
روبکه به تبیین استراتژی‌های موفقی پرداخت که مشتری را درگیر می‌کند؛ در یک کلام مشتری پادشاه است…


ایرینا پاشینا مدیر ارتباطات بازاریابی SAP SE است و حوزه‌ی مورد علاقه‌اش محتوا، بازاریابی دیجیتال است. موضوع جذابی که ایرینا به بررسی آن پرداخت «5 قانون برای درگیر کردن مخاطب به شکل کارامد» بود.


شیواکومار تانگاراتناوِلو، شریک و رئیس پیشین بخش تجربه‌ی مشتری در مجموعه‌ی HSBCاست. شیواکومار مشاور ارشد بازاریابی است که در بازاریابی و مدیریت تجربه مشتری در بخش خدمات مالی در آمریکای شمالی، خاورمیانه و شرق دور فعالیت کرده است. او با بیانی شیرین به تشریح اهمیت و نقش احساسات در بازاریابی پرداخت.


هوبرت گریلیش، مدیر سابق بازاریابی Philips و TomTom 
هوبرت گریلیش استراتژیست برند در زمینه‌ی ارتباطات و فناوری است. او متخصص ارتباطات در حوزه‌ی فناوری است و به طور خاص در مواردی مانند همکاری با برندهای مختص به مصرف کنندگان و حوزه فناوری، ساخت شهرت و اعتبار در دنیای آن‌لاین، و همچنین ارتباطات هدفمند آف‌لاین، تجربه های ارزشمندی دارد. او عهده‌دار برگزاری یک ورک‌شاپ تعاملی با موضوع «روش ایجاد یک استراتژی بازاریابی درست در اقتصادی که بر لایک استوار است» در این همایش بود.


گرهارد بارکوس
گرهارد بارکوس شریک خاورمیانه‌ی شرکت مشاوره‌ی نوآوری‌های اجتماعی «گوود برند» در انگلستان است. او مسئول پشتیبانی امور مشتریان با استفاده از استراتژی‌های پایداری و نوآوری‌های اجتماعی است.
گرهارد هم‌چنین مدیر ارشد بازاریابی گروه هولدینگ سولیکو بزرگ‌ترین شرکت خصوصی مواد غذایی بوده است که فعالیت‌های گسترده‌ای در ایران، عراق و دیگر کشورهای خاورمیانه دارد. او پیش از این نیز مدیرکل بازاریابی و فروش برندهای بین المللی نظیر یونیلور و دنون در کشورهای اروپایی بوده است. گرهارد که فارسی را خوب حرف می‌زند، به تشریح «چگونگی ایجاد مزیت رقابتی از طریق تغییر راه‌های خلق ارزش توسط کسب و کار»، پرداخت. 


توماس جنسن، مدیر ارشد ارتباطات سازمانی در شرکت خدمات جهانی M&C SAATC
توماس اکنون مسئول فعالیت‌های ارتباطات سازمانی در شرکت خدمات جهانی M&C SAATC و هم‌چنین مربی و راهنمای اسمارت کمپ IBM است. پیش از آن نیز، رئیس ارتباطات شرکتی مایکروسافت در خاورمیانه و آفریقا بوده است. او هم‌چنین مدیریت ارتباطات محصول، تحلیل ارتباطات سازمانی و مدیریت چالش ها و ارتباطات منابع انسانی را در مایکروسافت آلمان به عهده داشت. توماس درمورد ارتباطات یکپارچه مطالبی ارایه کرد و همگونی کانال‌های مورد استفاده را در تبلیغات و بازاریابی مورد بررسی قرار داد.


الپر اروگلو، مدیر رسانه‌های جهانی یونیلیور، بخش دئودورانت و مراقبت دهان و دندان 
الپر اروگلو به عنوان مدیر رسانه‌های جهانی «یونیلیور »، مسئولیت هدایت استراتژی‌های ارتباطی برندهای مهمی مثل لینکس، Sure و سیگنال را بر عهده دارد؛ و تاکنون نیز برای این شرکت، در کشورهای ترکیه، ایتالیا و انگلستان، به صورت منطقه‌ای و جهانی، فعالیت کرده است. سخنرانی الپر روی روش‌های کار کردن با ستارگان اینترنتی متمرکز بود. 

mbanews.ir – نازنین کی نژاد
دوشنبه 9 آذر 1394