22241474

“Küçük Düşün” kampanyası sadece satışları artırmak ve marka sadakati yaratmakla kalmamış, reklamcılıkta bugüne kadar gelen yapısal bir değişime neden olmuştur.

Öyle bir reklam kampanyası düşünün ki, II. Dünya Savaşı’ndan sadece 15 yıl sonra Adolf Hitler’le neredeyse özdeşleşmiş bir ürünü Amerikalı tüketicilere satmayı başarsın…

Doyle Dane Bernbach (DDB) isimli reklam ajansı tarafından 1959’da Volkswagen Beetle (Türkiye’de böcek, kaplumbağa veya tosbağ olarak bilinen model) için hazırlanan “Küçük Düşün” (Think Small) kampanyası işte bunu başarmıştır. DDB’nin efsane sanat yönetmeni Helmut Krone ve reklam yazarı Julian Koenig tarafından hazırlanan bu kampanya 20. Yüzyıl’ın en iyi reklam kampanyası olarak tanımlanır.

KÜÇÜK DÜŞÜN
22241359

LİMON
22241362

Savaş sonrası tüketim çılgınlığı yaşanan Amerika’da otomobil reklamlarının temel fonksiyonu okura mümkün olduğunca çok bilgi vermekti. Tüketiciyi satın almaya ikna etme çabasına girmeyen otomobil reklamları gerçekler yerine fantezi üzerine kurulurdu.

DDB’nin kurucularından William Bernbach yönetiminde Julian Koenig ve Helmut Krone tarafından hazırlanan “Küçük düşün” ve “Limon” ilanları ise doğrudan Volkswagen Beetle’ın tasarımına odaklanır. O güne kadar alışık olunmayan tarzda hazırlanan bol beyaz alan ve küçük ürün görselli bu ilanlar, okurun dikkatini bir bakışta otomobile çeker. İlanların altında yer alan metinlerde de Volkswagen Beetle’ın dönemin büyük ve konfor odaklı Amerikan yapımı otomobillere oranla daha küçük ve yalın özelliklerinin avantajları anlatılır.

Otomobil sahipliğinin güç, prestij, lüks, zenginlik göstergesi sayıldığı bir dönemde, “Küçük Düşün” kampanyası tüketici ile son derece dürüst konuşarak küçük, hızlı gitmeyen, çirkin, yabancı bir otomobili satmayı başarmıştır.

Aşağıda DDB tarafından 1960’lar ve 70’lerde hazırlanmış Volkswagen ilanlarından çeşitli örnekler bulabilirsiniz.

ÇİRKİN AMA ORAYA GÖTÜRÜR.
22241363

GİDİYOR, GİDİYOR…
22241364

SON STOP EDEN VOLKSWAGEN’DİR.
22241367

Kaynak:
“Ad Age Advertising Century: Top 100 Campaigns”. adage.com.
“Top ad campaign of century? VW Beetle, of course”. Portland Business Journal.